Došlo k zastaveniu poklesu cien nehnuteľností. Získať vlastné bývanie je problémom
Pokles cien nehnuteľností sa zastavil a trh sa postupne stabilizuje. Začiatok tohto roku potvrdil, že pokles cien, ktorý trval vyše roka, nebol dôkazom o prasknutí bubliny, ale skôr miernou postupnou korekciou cien. Nové údaje z portálu Nehnuteľnosti.sk naznačujú, že ceny nehnuteľností prestali klesať a začínajú postupne stúpať. Informuje o tom portál Pravda.sk.
Analytici upozorňujú, že na konci roka 2023 sa situácia konečne stabilizovala. Najvýraznejšie zmeny možno postrehnúť v prípade dvojizbových bytov, ktoré predstavujú najväčšiu časť slovenského trhu a je po nich najvyšší dopyt.
„Tieto byty sú tiež rýchlejšie v reakcii na zmeny trhu. Počas obdobia poklesu cien patrili medzi prvé, ktorých ceny klesli, a teraz sa ich ceny začínajú zvyšovať skôr než ceny iných typov nehnuteľností. Ich ceny rastú nielen medzi štvrtým kvartálom 2023 a prvým kvartálom 2024, ale aj v porovnaní s minulým rokom,“ uvádzajú analytici.
Aká je situácia v jednotlivých mestách?
V centre Košíc sa cena dvojizbových bytov zvýšila medzi štvrťrokmi až o desať percent. Podľa údajov portálu ceny stúpali medzi štvrťrokmi takmer vo všetkých sledovaných regiónoch. V porovnaní so štvrťrokom predtým klesali ceny dvojizbových bytov len v Prešove a v okresoch Bratislava IV a Bratislava V.
Situácia s trojizbovými bytmi je trochu menej jednoznačná. V niektorých mestách ceny medzi štvrťrokmi úplne stagnovali, no medziročne prevažne klesali
Väčšie byty vždy reagujú na zmeny situácie pomalšie, dlhšie si udržiavajú hodnotu a ich cena rastie pomalšie. Na začiatku roku 2024 však pozorujeme trend rastu aj pri trojizbových bytoch.
Najvýraznejší nárast cien trojizbových bytov bol zaznamenaný v obvodoch Košice I a Košice II. Vyplýva to zo stanoviska portálu Nehnuteľnosti.sk. Ceny trojizbových bytov v regióne Košice I stúpli medzi štvrťrokmi až takmer o štvrtinu.
Dostupnosť bývania je stále problémom
Pre tých, ktorí hľadajú bývanie, je to nepríjemná správa, keďže dostupnosť sa nezlepšovala ani v období, keď ceny nehnuteľností postupne klesali. Pokles cien nehnuteľností bol sprevádzaný výrazným nárastom cien úverov, čo znamenalo, že každý, kto potreboval hypotéku, mal ťažkosti pri získavaní finančných prostriedkov na bývanie.
Národná banka Slovenska uviedla, že rast nominálnych miezd bol jediným faktorom, ktorý pomohol mierne zlepšiť dostupnosť bývania podľa indexu dostupnosti. Zlepšenie bolo pozorované vo väčšine regiónov s výnimkou Košického kraja. Podľa aktuálnej prognózy vývoja miezd by ceny nehnuteľností museli klesnúť o dodatočných sedem percent, aby index dosiahol svoj dlhodobý priemer
Správa banky bola zverejnená začiatkom apríla, ale zachytáva situáciu vo štvrtom kvartáli minulého roka.