|

Dominantou malej obce neďaleko Zvolena je renesančno-barokový kaštieľ.

Kaštieľ Ostrolúckych v Ostrej Lúke je jedinečná dominanta tejto malej obce. Postavil ho v roku 1636 Melichar II. Ostrolúcky. Z jednej strany je pôvodne renesančný a z druhej je barokový, po neskoršej prestavbe. Posledným z rodu, ktorý kaštieľ vlastnil bol Gejza Ostrolúcky.

Kaštieľ Ostrolúckych.
Kaštieľ Ostrolúckych. Zdroj: OZ KAMENICA

Kaštieľ ako svoje sídlo si postavil Melicher II. Ostrolúcky.

Kaštieľ v Ostrej Lúke bol postavený v roku 1636, postavil ho Melicher II. Ostrolúcky, podľa plánu staviteľa Abraháma Artza z Banskej Štiavnice. Kaštieľ bol postavený v renesančnom štýle, bola to bloková stavba s dvomi nárožnými vežami so strieľňami. Na poschodí bolo dvanásť izieb. Prízemie tvorili kuchyne, sklady a služobné miestnosti. V 18. storočí prešiel prestavbou v barokovom štýle. Od roku 1813 patril kaštieľ Mikulášovi Ostrolúckemu, ktorého dcéra Adela bola priateľkou Ľudovíta Štura.

Chátrajúci kaštieľ po roku 2012.
Chátrajúci kaštieľ po roku 2012. Zdroj: OZ KAMENICA

Kaštieľ je známy najmä vďaka Adele Ostrolúckej.

Štúrova blízka priateľka Adela, podľa niektorých aj jeho veľká láska, sa tu narodila v marci 1824, manželom Mikulášovi a Alžbete. Vynikala nielen krásou, ale aj vzdelaním. Ovládala osem jazykov, výborne hrala na klavíri, zaujímala ju politika, tiež všetko slovenské a slovanské. Ľudovíta spoznala v roku 1846, dával jej hodiny slovenčiny a poľštiny. Zomrela vo Viedni na týfus vo veku nedožitých 29 rokov. Jej telo previezli, podľa jej želania, do Ostrej Lúky, leží v rodinnej hrobke neďaleko kaštieľa.

Deravá strecha na kaštieli.
Deravá strecha na kaštieli. Zdroj: OZ KAMENICA

Po 2. svetovej vojne kaštieľ slúžil už na rôzne účely.

Poslednými vlastníkmi kaštieľ z rodu Ostrolúckych boli Gejza a Mikuláš ml. Ostrolúcky. Po 2. svetovej vojne kaštieľ pripadol štátu. Po roku sa opäť vrátil do rúk pôvodným majiteľom. Gejza ho v krátkom čase po nadobudnutí predal viacerým vlastníkom. Postupne títo vlastníci poodchádzali z kaštieľa. V 50. a 60. rokoch minulého storočia v kaštieli sídlila obecná škola. Potom slúžil pre potreby miestneho JRD. V roku 1971 bola ukončená generálna oprava a stal sa sídlom Okresného štátneho archívu, ktorý spravoval vyše 400 archívnych fondov z rokov 1238-1985. Nachádzali sa tu unikátne dokumenty, napríklad listina kráľa Bélu IV. z roku 1238 a hudobná pozostalosť rodiny Ostrolúckych. Pre nevyhovujúci technický stav budovy sa archív z kaštieľa v roku 2005 odsťahoval.

Nápis vo vnútorných priestoroch kaštieľa.
Nápis vo vnútorných priestoroch kaštieľa. Zdroj: OZ KAMENICA

Nádej na lepšie časy pre kaštieľ svitla v roku 2019.

V roku 2012 kaštieľ odkúpila obec Ostrá Lúka, ktorá ho chcela zrekonštruovať. Z tohto zámeru napokon nebolo nič, nakoľko vtedajší spoluvlastníci, ktorí vlastnili 1/6, nesúhlasili so zámerom obce. Kaštieľ tak postupne chátral. Jeho najväčším problémom v tom čase bola už značne poškodená a deravá strecha, cez ktorú zatekalo. Chátrajúci stav kaštieľa trval do roku 2019, kedy kaštieľ odkúpil súkromný investor a celý ho zrekonštruoval. Rekonštrukcia bola ukončená v lete 2022. Kaštieľ nie je prístupný verejnosti. Majiteľ po dohode s obcou v ňom sprístupnil tento rok jednu vežu, ktorá má samostatný vchod zo záhrady. Vo veži je voľne prístupná expozícia venovaná histórii rodu Ostrolúckych.

Zrekonštruovaný kaštieľ.
Zrekonštruovaný kaštieľ. Foto: František Kovár
Pamätná izba Ostrolúckych.
Pamätná izba Ostrolúckych. Foto: František Kovár
Ľudovít Štúr a Adela Ostrolúcka v pamätnej izbe.
Ľudovít Štúr a Adela Ostrolúcka v pamätnej izbe. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *