Do Európy sa valí vlna horúčav

Do Európy sa valí vlna horúčav. Teploty budú atakovať 40 stupňov Celzia

Meteorológovia predpovedajú obrovské horúčavy, ktoré budú v nadchádzajúcich týždňoch postihovať Európu. Teplé počasie sa začína prejavovať, s prílevom horkého vzduchu z severnej Afriky do Stredomoria, a to podľa expertov naznačuje iba začiatok dlhodobého teplého obdobia.

Teploty v obľúbených dovolenkových a výletných destináciách Slovákov sa ešte zvýšia. Už pred niekoľkými dňami boli o približne desať stupňov vyššie, ako je bežné pre túto časť roka.

Kde budú horúčavy najvýraznejšie?

Podľa hlavného meteorológa Jima Dalea z Britskej meteorologickej služby sa v druhej polovici júna očakávajú obrovské horúčavy v Európe.

Denník Express cituje, že na juhu Španielska očakávajú teploty medzi 40 až 45 stupňami Celzia, pričom v Afrike a na juhu Portugalska sa taktiež očakávajú silné vlny horúčav. Portál WeatherOnline uvádza, že v nasledujúcich dňoch sa na juhu Európy začne výrazne otepľovať. Napríklad v Madride by malo byť už na začiatku budúceho týždňa 32 stupňov, v Ríme 31 stupňov a v Aténach až 36 stupňov.

Tieto teploty sa však budú zvyšovať. V Madride pôjde až o 36 stupňov, v tureckej Ankare predpovedajú 35 stupňov a na Cypre dokonca až 39 stupňov Celzia.

Extrémne teploty trápia aj Indiu

Od polovice mája niektoré časti severnej Indie zažívajú vlnu horúčav, pričom teploty prekračujú 45 stupňov Celzia. Vedúci Indického meteorologického ústavu (IMD) Mrutjundžaj Muhápatra uviedol v rozhovore pre denník The Indian Express, že toto je najdlhšie obdobie horúčavy, ktoré trvalo približne 24 dní v rôznych častiach krajiny.

Predpokladá sa, že s presunom každoročných monzúnových dažďov na sever tento mesiac príde pokles teplôt, ale Muhápatra varoval, že nasledujúce obdobie bude ešte horšie. Vyjadril obavu, že vlny horúčav budú častejšie, trvácnejšie a intenzívnejšie, ak sa nezavedú preventívne alebo ochranné opatrenia.

Podľa vedeckého výskumu zmena klímy spôsobuje, že vlny horúčav sa stávajú dlhšie, častejšie a intenzívnejšie. Nedávna vlna horúčav viedla k tomu, že teplota v Naí Dillí dosiahla nový rekord pre hlavné mesto – 49,2 stupňa Celzia, čím sa vyrovnala doterajšiemu rekordu z roku 2022.

India je tretím najväčším producentom skleníkových plynov na svete. Zaviazala sa však, že do roku 2070 dosiahne uhlíkovo neutrálne hospodárstvo, čo je o dve desaťročia neskôr než väčšina priemyselných krajín Západu. V súčasnosti je ich energetický sektor značne závislý od uhlia, píše portál Pluska.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *