Betlehemy a vianočné pohľadnice tvoria neoddeliteľnú súčasť Vianoc.
Betlehemy na Slovensku patria k tradičným vianočným tradíciám. Ich stvárnenie je rôzne, či už podľa regiónov, alebo použitia materiálu. Najviac prevažujú drevené betlehemy, z tohto materiálu je na Slovensku vyrobených aj niekoľko významných betlehemov. K Vianociam patria aj pohľadnice, v minulosti to bola najrozšírenejšia forma pozdravov vo vianočnom období medzi rodinami, priateľmi. Dnes už túto komunikáciu vytláčajú moderné komunikačné technológie.
Najstarší vyrezávaný drevený betlehem na Slovensku.
Terchovský betlehem je unikátny betlehem na Slovensku. Tento najstarší vyrezávaný drevený betlehem sa nachádza v predsieni kostola sv. Cyrila a Metoda, v centre rázovitej obce Terchová. S myšlienkou vytvoriť drevený betlehem prišiel miestny duchovný vdp. Jozef Šabo. Nápad sa zrodil pred Vianocami v roku 1976. Inšpiráciou mu boli betlehemy v susednom Česku. Pre túto myšlienku získal známeho dedinského rezbára Štefana Hanuliaka, ktorý spolu s priateľmi Jozefom Holúbkom a Štefanom Krištofíkom pripravili na Vianoce miestnym veriacim milé prekvapenie…
Slovenský betlehem v Rajeckej lesnej vznikal pätnásť rokov.
Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej je monumentálne rezbárske dielo rezbára Jozefa Pekaru. Dielo bolo sprístupnené verejnosti 26. novembra 1995, následne bolo ešte doplnené o niektoré oblasti a výjavy. Betlehem je umiestnený v Dome Božieho milosrdenstva v Rajeckej Lesnej. Majster Pekara začal po odchode do dôchodku v roku 1980 s výrobou diela, ktoré je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, rezbára a konštruktéra. V Rajeckej Lesnej sa tak začal rodiť Slovenský Betlehem, ktorý vznikal pätnásť rokov. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postavičiek, z ktorých sa polovica pohybuje…
Banskoštiavnický drevený betlehem je jeden z najkrajších a najväčších.
Banskoštiavnický drevený pohyblivý betlehem zachytáva biblický námet, znázorňuje život stredovekého banského mesta, prácu baníkov a hutníkov. Zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších historických slovenských miest v rezbárskej podobe. Autorom Banskoštiavnického betlehema je Ing. arch. Peter Chovan, rodák z malej dedinky Dekýš, pri Banskej Štiavnici. Myšlienka na stavbu prišla po tom, ako bol pozrieť Betlehem v Rajeckej Lesnej. Na tomto Slovenskom Betleheme mu vtedy chýbalo stvárnenie Štiavnice. Preto sa rozhodol že postaví betlehem, ktorého námetom bude Banská Štiavnica a jej bohatá história. Prvé výsledky rezbára mohla verejnosť obdivovať 15. 12. 2007…
Prvá vianočná pohľadnica pochádza z roku 1843.
Vianočnou pohľadnicou si ľudia prajú šťastné a veselé Vianoce so svojou rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi. Tradícia posielania pohľadníc vznikla v Anglicku, v roku 1843. Mladšia generácia si asi len ťažko dokáže predstaviť, že ešte pred pár rokmi to bola bežná súčasť predvianočného obdobia, kedy poštové schránky boli plné pohľadníc. Tradícia vianočných pohľadníc nadväzuje na starší zvyk zasielania ručne vyrábaných kreslených vianočných pozdravov rozšírený v Európe už od 15. storočia. Za prvú vianočnú pohľadnicu môžeme ďakovať Talianom. Podľa tejto verzie už v roku 1709 zvykol Nicolo Monte Mellini z Perugie napísať na kartičky zopár veršov i osobných prianí, ktoré potom rozposlal rodine aj svojim priateľom. Inšpiroval tým dvoch milánskych tlačiarov, ktorí začali pozdravy s obrázkami predávať…