Belinské skaly
|

Belinské skaly v Cerovej vrchovine tvoria unikátny geologický útvar.

Belinské skaly sú fascinujúcou prírodnou pamiatkou nachádzajúcou sa v pohorí Cerová vrchovina na juhu Slovenska. Ide o unikátny geologický útvar, ktorý predstavuje tzv. skalné mesto v počiatočnom štádiu vývoja vytvoreného na okraji lávového prúdu zvetrávaním bazaltu. Najlepší prístup ku skalám je po žltej značke z obce Belina.

Skalné mesto
Skalné mesto. Fotoarchív: František Kovár

Samotné skalné útvary nie sú prístupné verejnosti.

Prírodnú pamiatku Belinské skaly tvoria pôsobivé skalné steny, skalné výbežky, kamenné vežičky, okná, niekoľko malých jaskyň a iné nevšedné útvary. Belinské skaly sú prírodná pamiatka 5. stupňom ochrany, kde je pohyb povolený len po vyznačených chodníkoch. Najvýraznejší samostatný stĺp, nazývaný Dračí zub, tvorí jednu z dominánt lokality. Podobne ako ostatné stĺpy nie je prístupný verejnosti kvôli ochrane prírody. Lokalitu za prírodnú pamiatku vyhlásili v roku 1993 za účelom ochrany prírodovedecky a krajinársky hodnotných bazaltových veží so strieškovitými výčnelkami s doskovitou odlučnosťou. Tento unikátny geologický útvar predstavuje tzv. skalné mesto v počiatočnom štádiu vývoja. Vzniklo zvetrávaním a gravitačnými pohybmi na okraji lávového prúdu, ktorý pochádza zo sopky Monica. Tento lávový prúd kedysi tiekol po dne riečnej doliny, čo dokladajú štrky a piesky v jeho podloží. Lokalita je vzácnym biotopom plazov, teplomilného hmyzu a vzácnych rastlín.

Očarujúce skalné útvary
Očarujúce skalné útvary. Fotoarchív: František Kovár

Prístup je po žltej značke z obce Belina.

Najlepší prístup ku skalám je po žltej značke z obce Belina, z opačnej stany je to zo sedla pod Monicou. Ku Belinským skalám z obce Belina sa dostanete približne za 1:00 hod.. Najbližšia vlaková stanica je Fiľakovo, odtiaľ je to ku skalnému mestu niečo vyše 2 hodín. Do sedla Monica sa môžete dostať z obcí Šurice, Hajnačka a Šiatorská Bukovina. Belinské skaly sú skvostom Cerovej vrchoviny, ktorá je známa svojou vulkanickou minulosťou a geologickou rozmanitosťou. Najznámejšiu lokalitu v Cerovej vrchovine tvorí hrad Šomoška a unikátny Kamenný vodopád v blízkosti obce Šiatorská Bukovinka.

Pôsobivé skalné steny
Pôsobivé skalné steny. Fotoarchív: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *