Banskoštiavnický drevený pohyblivý betlehem
|

Banskoštiavnický drevený pohyblivý betlehem je jeden z najkrajších a najväčších.

Banskoštiavnický drevený pohyblivý betlehem zachytáva biblický námet, znázorňuje život stredovekého banského mesta, prácu baníkov a hutníkov. Zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších historických slovenských miest v rezbárskej podobe.

Banskoštiavnický betlehem
Banskoštiavnický betlehem. Foto: František Kovár

Prvé výsledky rezbára mohla verejnosť obdivovať 15. decembra 2007.

Autorom Banskoštiavnického betlehema je Ing. arch. Peter Chovan, rodák z malej dedinky Dekýš, pri Banskej Štiavnici. Myšlienka na stavbu prišla po tom, ako bol pozrieť Betlehem v Rajeckej Lesnej. Na tomto Slovenskom Betleheme mu vtedy chýbalo stvárnenie Štiavnice. Preto sa rozhodol že postaví betlehem, ktorého námetom bude Banská Štiavnica a jej bohatá história. Prvé výsledky rezbára mohla verejnosť obdivovať 15. 12. 2007, v ďalších rokoch sa betlehem postupne rozširoval. Banskoštiavnický drevený pohyblivý betlehem má 21 metrov a 800 drevených postavičiek, z toho polovica je pohyblivých. Betlehem nájdete vo dvore domu na Radničnom námestí 11, v Banskej Štiavnici, hneď oproti vchodu do dvora.

Turci mesto nedobyli
Turci mesto nedobyli. Foto: František Kovár

Betlehem je rozdelený do troch hlavných motívov.

Prvým motívom je dobývanie zlata a striebra. Základom tejto časti sú permoníci ako vládcovia podzemia. V tejto časti vidieť povrchovú ťažbu, ryžovanie zlata, ako aj premývanie rudy a jej vyvážanie z bane a následné drvenie, triedenie a nahrievanie. Ďalej je tu zobrazené razenie mincí, banský gápeľ poháňaný konskou silou a banský rumpál. Druhým motívom Banskoštiavnického betlehemu je samotný biblický motív, zobrazujúci narodenie Ježiša, ktorému sa klaňajú traja králi, pastieri a baníci. Ďalšiu časť tvorí panoráma Banskej Štiavnice so svojimi známymi stavbami. V tejto časti vyniká hlavná ulica, tzv. Horný Trotuár, na ktorej kráča Salamandrový sprievod. Nechýbajú historické školy a botanická záhrada. Nachádza sa tu aj Námestie Svätej Trojice s morovým stĺpom, kostol Svätej Kataríny, Radnica, Starý zámok alebo Kammerhof (sídlo komorských grófov a hlavnej banskej komory). Na pravej strane sa nachádza Kalvária so štiavnickou púťou veriacich, kostol Nanebovzatia Panny Márie, alebo kostolík Sv. Alžbety.

Banskoštiavnickí baníci
Banskoštiavnickí baníci. Foto: František Kovár

Betlehem obsahuje množstvo postavičiek zo života stredovekého mesta.

Banskoštiavnický betlehem zobrazuje aj rôzne udalosti. Môžete tu vidieť banícke študentské tradície – Slávnostný Šachtág. Na ľavej strane drevorezby je Nový zámok a obliehanie mesta Banská Štiavnica Turkami, ktorí sa za hradby nikdy nedostali. Pozadie tvorí vrch Sitno s rozhľadňou. Nechýba ani štiavnický Nácko na cestách s povestným kufrom. Nachádza sa tu tiež neodmysliteľná súčasť mesta, vláčik štiavnická Anča. Nájdete tu Máriu Teréziu a Františka Lotrinského, aj sedem divov Banskej Štiavnice. Súčasťou každodenného života stredovekého mestečka boli aj remeslá. Nad Štiavnickou Ančou sa nachádzajú sudári, výrobcovia korýt, kolesári, tesári, peciari, kamenári, tehliari, pekári, cukrári, mäsiari a ďalší remeselníci. Nechýbajú svetoznámi fajkári s dielňou na výrobu známych štiavničiek a rôzne iné remeslá. Na samom vrchu sa nachádza štiavnický trh na ktorom vyhráva muzika.

Štiavnická Anča
Štiavnická Anča. Foto: František Kovár

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *