Badínsky prales patrí medzi najstaršie chránené územia.
Badínsky prales patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Nachádza sa v Kremnických vrchoch na strednom Slovensku. Územie je chránené od roku 1913, čím sa radí k najdlhšie zákonom chráneným rezerváciám na Slovensku. Najvýznamnejším návštevníkom Badínskeho pralesa bol v roku 2000 anglický princ Charles (Karol III.).
Badínsky prales je pre verejnosť neprístupný.
V roku 1908 prikázal uhorský minister poľnohospodárstva spracovať zoznam prírodných pamiatok Uhorska. V roku 1913 ministerstvo pôdohospodárstva v Budapešti vyhlásilo Badínsky prales (pôvodne Kulisovo) za prísnu rezerváciu. Badínsky prales je dnes národná prírodná rezervácia v katastrálnom území obce Badín na strednom Slovensku. Pôvodná rozloha bola 20,51 ha, neskôr bolo územie rozšírené na dnešných 30,26 ha. V roku 1994 získal prales štatút národnej prírodnej rezervácie, pretože je pozostatkom pôvodných prirodzených karpatských lesov. Národná prírodná rezervácia Badínsky prales je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Vstup do pralesa je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom z Lesov SR.
Dĺžka vegetačného obdobia v pralese je 120 – 140 dní.
Badínsky prales sa nachádza v chladnej klimatickej oblasti. Na základe klimaticko-geografického členenia je táto oblasť zaraďovaná do klimaticko-geografického typu s horskou klímou, typická je malá teplotná inverzia a vlhké až veľmi vlhké podnebie. Priemerná ročná teplota je približne 5,5 až 6,0 °C, priemerný úhrn ročných zrážok 850 až 900 mm. Dĺžka vegetačného obdobia je 120 – 140 dní a doba trvania snehovej pokrývky 140 – 150 dní v roku.
Mohutné jedle biele sú staré 200 až 400 rokov.
Dominujúcou drevinou je buk lesný (58%), jedľa biela (21 %), smrek obyčajný (10%). Vysoké zastúpenie majú aj javor horský, jaseň štíhly, lipa malolistá, lipa veľkolistá a brest horský. Mohutné jedle biele, ktoré tu rastú sú staré 200 až 400 rokov. Najvyššie dosahujú výšku vyše 45 metrov a obvod kmeňa takmer 550 cm. V ochrannom pásme na lesných biotopoch bolo zistených 140 druhov cievnatých rastlín, z toho 34 drevín a 106 bylín.
Živočíchy v pralese tvoria rôznorodú spoločnosť.
Bohaté zastúpenie má hmyz, chrobáky ako bystruška zlatá, bystruška potočná, krasoň jedľový, fúzač alpský. Medzi najčastejšie vyskytujúce sa obojživelníky patria mlok karpatský, mlok horský, salamandra škvrnitá. Vyskytuje sa aj rosnička zelená, ropucha bradavičnatá, ropucha zelená a kunka žltobruchá. Z plazov sú rozšírené najmä jašterica živorodá, jašterica múrová, jašterica zelená, užovka hladká a vretenica severná. Prales poskytuje veľmi dobré príležitosti pre hniezdenie vtákov ako ďateľ bielochrbtý a muchárik červenohrdlý. Pomerne hojne zastúpené sú napr. tetrov hlucháň, výr skalný, kuvik vrabčí, dudok chochlatý, jariabok hôrny. Cicavce v pralese majú tiež pomerne bohaté rôznorodé zastúpenie.
Okrajom pralesa prechádza náučný chodník.
Okrajom pralesa, mimo najprísnejšieho ochranného pásma, vedie náučný chodník. Náučný chodník Badínsky prales má dĺžku 1 km, nachádzajú sa na ňom dve informačné tabule. Prechádzka po náučnom chodníku vás zavedie napríklad aj k Badínskemu vodopádu, ktorý sa nachádza priamo nad Badínskym pralesom. K náučnému chodníku sa možno dostať lesnou cestou z obce Badín vzdialenej asi 6 km. Prejdenie náučného chodníka vám zaberie približne hodinu.